Błota solne

Laguny błotne – naturalne światynie piękna
Jedną z atrakcji pobytu na wybrzeżu Costa Blanca jest nie tylko morze, plaża, ale także kąpiele błotne, w dodatku nie trzeba za nie płacić. Wiele osób przyjeżdża w te okolice, aby skorzystać z leczniczych błot znajdujących się w lagunie solnej. Niektóre zabiegi kosmetyczne są darmowe. Tak jest w przypadku błota solnego ze złóż soli- Mata, miejsce to znajduje się w odległości mniejszej niż 10 minut od Guardamar. Czarne błota ciepłych wód o wysokim stężeniu soli i jodu, oczyszczają skórę i pozostawiają ją delikatną.

Błoto i słona woda występujące w lagunach to prawdziwe bomby zdrowotne, o potwierdzonych naukowo właściwościach odmładzających. Niepozorne, brązowe błoto laguny zawiera m.in. magnez, krzemionkę, siarkę, potas, wapń i wiele innych cennych składników mineralnych. Jego wartość pH jest równa lub niewiele wyższa od pH ludzkiej krwi. Owo magiczne błoto, występujące tylko w “Starej wieży” (bo to właśnie znaczenie ma hiszpańska nazwa miejscowości Torrevieja), działa na skórę kojąco, czyni ją gładką i delikatną. Błotko z solnej laguny nie tylko upiększa, ale też leczy – kurację nim poleca się osobom, które mają wszelkiego rodzaju problemy dermatologiczne. Tzw. białe błoto z Laguna Rosa można stosować przy zmianach skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca a także w chorobach reumatycznych, artretyzmu, pomocne przy rehabilitacji po złamaniu kości, chorobach układu krążenia, układu oddechowego, itp.

Słona woda nie pozostaje błotu dłużna – kąpiele w niej wskazane są dla osób cierpiących na reumatyzm, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości odprężające. Woda z laguny pozytywnie wpływa także na nasz układ oddechowy i układ krążenia. Na kąpielach w Laguna Rosa zyskuje nasz cały organizm – usunięte są z niego toksyny, skóra się wygładza, polepsza krążenie krwi, a przez to wszystko polepsza także samopoczucie.

Ta niesamowicie korzystna dla naszego zdrowia, urody i samopoczucia inwestycja jest całkowicie bezbolesna dla naszej kieszeni – kąpiele w Laguna Rosa i przebywanie w tutejszym parku naturalnym nic nie kosztują. Jedyne, co warto kupić przed udaniem się w te magiczne rejony, to wiaderko i łopatka do budowania babek z cudownego błota, a także butelka wody mineralnej, aby móc je kiedyś z siebie spłukać.

Gdzie znajdują się błota?

Lecznicze błota znajdują się w miejscowości Torrevieja, przy Laguna Rosa. Zalecane jest wejście od dzielnicy Torreta za centrum handlowym Habeneras.

San Pedro del Pinatar (Lo Pagan) 

Jadąc od miejscowości Cabo Roig drogą N 332 w kierunku Cartagena znajduje się miejscowość San Pedro del Pinatar. Przed wjazdem do miejscowości San Pedro del Pinatar proszę kierować się na Lo Pagan. Dojeżdżając do plaży jest już widoczna laguna solna i morze, a także charakterystyczny wiatrak. Należy wejść na promenadę spacerową. Po stronie lewej znajduje się laguna solna, gdzie można skorzystać z kąpieli błotnych.

Jak stosować kąpiele błotne?

Po naczerpaniu błota z laguny należy nasmarować całe ciało lub określone miejsca, można również smarować całą głowę wraz z włosami. Błoto musi wyschnąć i po około 40 minutach należy wejść do laguny solnej i je zmyć. W lagunie solnej nie używamy mydła ani szamponu! Można w niej przebywać pół godziny do godziny czasu. Po tej kuracji skóra staje się bardzo aksamitna. Zalecana seria zabiegów: od 8 do 10 kąpieli błotnych. Kąpiele błotne można stosować codziennie lub co drugi dzień.